Güncel

ABD’nin Ohio eyaletinde 10 yaşındaki çocuğun kürtaj yasağı

ABD'de kürtaj karşıtı yasayı yürürlüğe sokan ilk eyaletlerden Ohio'da, cinsel istismara uğrayan 10 yaşındaki bir kız çocuğunun kürtaj olmasına izin verilmedi.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin 1973 tarihli Roe v Wade kararından önce çıkarılan bir yasanın bir eyalet mahkemesi tarafından engellenmesinin ardından kürtaj yasağını yürürlüğe sokan ilk eyaletlerden biri Ohio’da, 10 yaşında istismara uğrayan bir kız çocuğunun kürtajına izin verilmedi.

The Hill’de yer alan habere göre, Ohio’da bir doktor Indiana eyaletinden Dr. Caitlin Bernard’a ulaşarak 10 yaşındaki bir hastasının altı hafta, üç günlük hamile olduğunu söyledi.

Çocuk, Ohio’da yasak olan kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi için Indiana’ya gitmek durumunda kaldı.

Ohio, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından kürtajı altıncı haftadan sonra yasaklayan yasayı yürürlüğe hızla sokmuştu. Indiana eyaletinin de yakında kendi kürtaj yasasını yürürlüğe sokması bekleniyor.

ABD’de kürtajın anayasal hak olmaktan çıkarılması ülkenin dört bir yanında kadınlar tarafından ciddi tepkilerle karşılanmıştı.

Öte yandan Teksas’ta kürtaj hakları savunucuları ve hak savunucuları, eyalet başsavcısının doktorları kürtaj hizmeti verdikleri için “cezai olarak sorumlu” tutacağı konusunda uyardığı karar öncesi yasayı engellemek için dava açmış yargıç, yasanın uygulanmasını geçici olarak durdurmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu