Güncel

Ankara’da Sivas Katliamı anmasına çağrı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ankara’da gerçekleştirdiği basın toplantısında Madımak Katliamı’nda katledilenler için düzenlenecek anma etkinliklerine çağrı yaptı.

Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde 2 Temmuz Madımak Katliamı’nın 29. anmasına çağrı yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ne Madımak’ı ne de diğer işlenmiş insanlık suçlarını unutmayacaklarını ifade edip, “Örgütlü olayan halklar iktidarın politikalarına teslim olmaya mahkumdurlar” dedi.

Evrensel’deki habere göre PSAKD, yaklaşan 2 Temmuz Madımak Katliamı anması öncesi Mülkiyeliler Birliğinde açıklama yaptı. Açıklamaya Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri, Alevi kurumları, katliam davasının avukatları, HDP Milletvekili Kemal Bülbül ve HDP il örgütü temsilcileri ile demokratik kitle örgütleri de katıldı.

Açıklamayı okuyan PSAKD Genel Sekreteri İsmail Ateş Ateş,“Bugün yaşadıklarımız, bize bir kez daha göstermiştir ki örgütlü olmayan halklar , iktidarların politikalarına teslim olmaya mahkumdurlar. Yeni dönem diye sunulan bu süreçte de Ankara Gar, Roboski, Suruç ve Gezi katliamlarını yaşadık” dedi.

“Direnenler terörize edilip toplum kutuplaştırılıyor”

Çıkarılan KHK’larla başta eğitim alanı olmak üzere yüz binlerce kamu emekçisinin haksız ve hukuksuz şekilde işten atıldığına, muhalif basın yayın organları ile muhalif tüm demokratik kurumların kapatıldığına da değinen Ateş, “Buna karşı direnenler ise terörize edilerek toplum, kutuplaştırılmaya devam edilmiştir” dedi.

Açıklamanın ardından alevi yurttaşların taleplerini açıklayan Ateş şunları kaydetti.

– Cemevlerimiz Alevilerin İbadethanesi olarak bir an önce kabul edilmeli ve Anayasal güvence altına alınmalıdır.
– Kapatılan ve vakıflar aracılığı ile el konulan Dergâhlarımız gerçek sahibi olan biz Alevilere geri verilmelidir.
– Her türlü ayrımcılık son bulmalı ve kime karşı olursa olsun nefret söylemleri en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.
– Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilmeli, her türlü asimilasyon politikasına son verilmelidir.
– Alevilerin Kutsal Mekânlarına yapılmak istenen baraj, HES, maden ve taş ocağı projeleri derhal iptal edilmelidir.
– Zorunlu din dersleri, tüm eğitim kurumlarının her kademesinden kaldırılmalı, eğitimin içeriği bilimsel ve çağdaş normlara kavuşturulmalıdır.
– Alevi inancının asimilasyonu ve yaşamın her alanının gericileştirilmesinin kurumsal karşılığı olan, Laik ve demokratik Cumhuriyetin önündeki en büyük engel Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılıp, lav edilmelidir.
– Devlet, tarihimizle ve yaşatılan katliamlarla yüzleşmeli ve hesabını vermelidir. Madımak Oteli tartışmasız, Utanç Müzesi olmalıdır.

“Değil 29, 29 asır geçse unutmayacağız”

“Denenmemiş bir tek yol kaldı o da barış” diyen Ateş, “İnancımızda ‘Rızalık Şehri’ olarak tarif edilen bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu dünyayı bütün ötekiler ile birlikte inşa edeceğiz. Haramilerin saltanatını er ya da geç ama mutlaka yıkacağız. Değil 29 yıl, 29 asır da geçse Madımak katliamını ve diğer işlenmiş insanlık suçlarını unutmayacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu