GençlikGüncel

Ankara’da Suruç anmasına polis saldırısında onlarca gözaltı

Gençlik örgütlerinin Ankara’da yapmak istediği Suruç eylemine polis saldırdı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu için Ankara’da anma yapılmak istendi. Gençlik örgütlerinin Güvenpark’ta yapmak istedikleri anma öncesi Kızılay ablukaya alındı.

Güvenpark’a çıkan bütün yollar çevik kuvvet polisi ve sivil polisler tarafından kapatılırken, gençlik örgütleri İzmir Caddesi’nden “Suruç’u unutma unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polisler tarafından gençlerin önü kesildi.

Polisler uyarı yapmadan, biber gazıyla saldırıda bulundu. Saldırıya tepki gösteren ve 33 düş yolcusunu anmakta ısrar eden gençler polis tarafından darp edilerek, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Güvenpark’ta bir araya gelmek isteyen başka bir gruba da polis müdahalede bulundu. “Suruç’u unutma unutturma” sloganları atan gençler polis tarafından darp edilerek, gözaltı aracına zorla bindirildi. Polis saldırısını çekmek isteyen gazeteciler de polisler tarafından engellendi.

Güvenpark’ta gençlerin gözaltına alınmasını protesto eden kitle, sonrasında Bestekar Caddesi’nde bir araya gelerek yürüyüş yaptı. Kitle, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganlarının ardından dağıldı.

Saldırılar sırasında 30’u aşkın genç darp edilerek gözaltına alındı.

Gözöltına alınanlar, doktor kontrolü için götürüldükleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hastanesi önünde polis işkencesine uğradı.

Gözaltına alınan gençlerden isimleri netleştirilen şunlar:

Sinem Kaplan, Deniz Akbuyık,  İbrahim Demiryürek, Devin Asya Açıkeli, Berke Arben, Adem Güler, Dilara Kaya, Onur Çakmak, Ozan Deniz Ödemiş, Mahmut Demir, Semih Erdem Çankaya, Nisan Çıra, Leylanur Mavili, Zeynep Halegül Baydili, Zeynep Kurt, Erdoğan Can Samur, Ertürk Soysal, Hivda Selen, Yağmur Alaz Gülveren, Çetin Karakaya, Umut Korkutan, Selma Tokaç, Çağla Yeşilçakır, Deniz  Soylu, Mert Baran Aygür, Tuba Koçer, Sena Bademli, Cem Polatcan, Anıl Şimşek ve Cem Yılmaz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu