GüncelKadın

Aysel Tuğluk için sosyal medyada iki günlük eylem çağrısı

Demans teşhisi konulan DTK eski Eşbaşkanı Aysel Tuğluk için 1000 Kadın Platformu, sosyal medya üzerinden 2 gün boyunca #AyselTuğlukaişkenceyeson” hashtagı ile eylem başlatacak.

İlerleyen hastalığına rağmen Kobanê Davası’nda SEGBİS ile ifadesi alınmak istenen Aysel Tuğluk için sosyal medya üzerinden eylem çağrısı yapan “Aysel Tuğluk için 1000 Kadın Platformu”, Kobanê Davası’nda mahkeme heyetinin hasta tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un 1 Ağustos’ta duruşma da hazır edilmesi kararına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Aysel Tuğluk’un ilerleyen hastalığı nedeniyle tek başına basit gündelik işlerini yapamayacak, yaşamsal gereksinimlerini sağlamayacak durumda olduğu belirtildi.

#Aysel Tuğlukaişkenceyeson

Tuğluk’a verilen “tek başına cezaevinde yaşamını sürdüremez” raporlarına rağmen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK)  3. İhtisas Kurulu son raporunda da “Cezaevinde tek başına hayatını idame ettirebilir” kararının verildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Süren davasının son duruşmasında ise mahkeme başkanı ‘ifade veremeyecekse bile gelsin ifade veremeyeceğini söylesin ve yerine avukatı savunma yapsın’ diyerek Aysel’i ifade vermeye zorla getirilmesi için SEGBİS odasında hazır edilmesi talimatını vermiş bulunmaktadır. Mahkemenin Aysel Tuğluk’a yönelik işkence boyutuna ulaşan bu tutumuna karşı çıkmak ve Aysel’in derhal serbest bırakılmasını talep etmek için, Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın çağrısıyla; 30 ve 31 Temmuz’da saat 21.00’da  ‘#AyselTuğlukaİşkenceyeSon’ hashtagi altında sesimizi haykırıyor, hazırladığımız videoları hep beraber paylaşıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu