Güncel

Çağlar Demiröz son yolculuğuna uğurlandı

Enternasyonalist devrimci Çağlar Demiröz Gazi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Gazi Cemevi’nde yapılan törende konuşma yapan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, ‘O bir kavganın simgesi’ dedi

12 Temmuz günü tedavi gördüğü Atina’da yaşamını yitiren Çağlar Demiröz dün gece saatlerinde Türkiye’ye getirildi. Gazi Cemevi’ne getirilen Demiröz’ün naaşı öğle saatlerinde yapılan törenle Gazi Mezarlığı’na götürüldü.

Devrimci Parti’nin çağrısıyla Gazi Cemevi’nde yapılan törene HDP, HDK ve bir çok kurum temsilcisi katıldı.

Gazi Cemevi’nde yapılan törende konuşma yapan HDP Milletvekili Musa Piroğlu şunları söyledi:

“Zor bir iş, koca bir kavgayı hayatına sığdıran, kısacık hayatını koca bir kavgaya adayan bir devrimciyi anmak, anlatmak, kaldırmak zor bir iş. Kavgayı adına yakışır şekilde yapmak zor iş. Çağlar’ı kaldırmak zor bir iş, çünkü Çağlar, Çağlar değil.

O bir kent değil, O bir kişi değil, O bir kavganın simgesi, O bir teorinin yansıması, O bir bilincin hayata geçirilmesi. 13 yaşından 35 yaşına kesintisiz tüm hayatını ortaya koyan bir insanı uğurluyoruz! Olması gereken her yerde oldu. Sözü söz olsun diye kurmadı, hayata uyguladı. Devrimci budur. Kardeşim, yoldaşım Çağlar Demiröz ölümsüzdür! Çağlar onurumdur!”

Cemevi’nde yapılan törenin ardından Demiröz’ün naaşı yoldaşlarının omzunda sloganlarla Gazi Mezarlığı’na getirildi. Gazi Mezarlığı’na defnedilen Demiröz’ün mezarı başında konuşan Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, şöyle konuştu: “Çağlar yoldaş Dev-Lis ile başladığı mücadelesini, tutsaklığını, 11 Haziran direnişini, mütevazılığı ve dayanışmayı, örgütlü mücadele netliğini sığdırarak ölümsüzleşti. Çağlar yoldaş bize içimizi ısıtan dostluk, yoldaşlık bağının, zekanın, nezaketin ve iradeyle birleşiminin gücünü bırakarak ölümsüzleşti. Şimdi kendinden önce göğü fethe çıkan komünarların arasında katıldı.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu