DünyaGüncel

ÇEVİRİ-HABER | HKP (Maoist) Şehitler Haftasını için çağrı

Maoist Şehitler Haftasının başlamasından beş gün önce, HKP(Maoist) Andhra Odisha Sınır Özel Bölge Komitesi (AOBSZC) sekreteri Yoldaş Ganesh, kabile halkını 28 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen programı başarılı kılmaya çağıran bir mektup yayınladı.

Maoistleri, özellikle de son bir yıl içinde hastalıktan ölen Tapan da, Chintan da, Amber da ve Saket da gibi Merkez Komite üyelerini ve Maharashtra eyaletindeki Gadchiroli’de bir çatışmada öldürülen Milind Teltumbde’yi selamlayan Ganesh, HKP (Maoist)’in son bir yıl içinde 12’si AOB bölgesinde olmak üzere yaklaşık 124 üyesini kaybettiğine dikkat çekti.

Maoistlerin AOB bölgesinde bir gerileme yaşadığını kabul eden Ganesh Yoldaş, partinin geri dönüş için hazırlandığını ve bölgedeki ihtişamını yeniden kazanacağını söyledi.

Başbakan Narendra Modi’yi “halk karşıtı politikaları” nedeniyle eleştiren Ganesh Yoldaş, Merkezdeki BJP liderliğindeki hükümetin ülkeyi mali bir krize sürüklediğini ve sıradan insanların “temel malların anormal fiyat artışı” nedeniyle acı çektiğini söyledi.

Madde 370, GST, demonetizasyon, tarım ve iş kanunları ve Agnipath’ın yürürlükten kaldırılmasının halk karşıtı politikalar olduğunu ve bunlara karşı çıkanların “Kentsel Naxallar” olarak damgalandığını iddia etti.

Ayrıca Andhra Pradesh ve Odisha Baş Bakanları Y.S. Jagan Mohan Reddy ve Naveen Patnaik’i BJP’nin politikalarına karşı çıkmadıkları için eleştirdi.

Ganesh Yoldaş; “Andhra Pradesh’te doğal kaynaklar özel şahıslara daha ucuza satılıyor. Yoksulluk, işsizlik ve çiftçi intiharları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı,” ifadelerini kullandı.

Ganesh Yoldaş; “Borçlar artıyor ve eyalet hükümeti borçları geri ödemek için daha fazla kredi seferber ediyor, bu da Andhra Pradesh’i ekonomik bir erimeye sürükleyecek” dedi.

Polis zulmünün arttığını ifade eden Ganesh Yoldaş, polisin iç kabile bölgelerinde silahlı karakollar ve kamplar kurarak Adivasilerin sesini bastırmak için korkutma taktiklerine başvurduğunu söyledi. Yoldaş Ganesh, “Aşiretler arasında korku yaratmak için agresif bir tarama operasyonu yürütülüyor” dedi.

Şehitler Haftası her yıl 1967 yılında Naxalbari ayaklanmasıyla Batı Bengal’de Naxalit hareketi başlatan Charu Mazumdar’ın ölüm yıldönümünü anmak için kutlanıyor.

Mazumdar 28 Temmuz 1972’de polis gözetiminde katledilmişti.

Maoistler bu yıl Mazumdar’ın 50. ve Hindistan Maoist Komünist Merkezi’nin (MCCI) kurucusu Kanai Chatterjee’nin 40. ölüm yıldönümü olması nedeniyle haftayı büyük bir şekilde kutlamayı planlıyor.

Kondapalli Seetharamaiah’ın önderliğinde Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) Halk Savaşı (Communist Party of India (Marxist–Leninist) People’s War) Eylül 2004’te MCCI ile birleşerek bugünkü HKP (Maoist)’i oluşturmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu