Güncel

ÇEVİRİ | İspanya hükümetinin mültecilere yaklaşımının ikiyüzlülüğü*

İspanya hükümetinin beyaz Ukraynalı mültecilere ve siyah Afrikalı mültecilere yaklaşımının ikiyüzlülüğü*" üzerine: İspanya'ya erişmeye çalışan on binlerce Afrikalı mültecinin öldüğü biliniyor.

Geçtiğimiz Cuma (24 Haziran) Fas’ın kuzey sınırında bulunan özerk bir şehir olan Melilla’nın İspanyol kıyı yerleşim bölgesine akın etmeye çalışan yüzlerce kişi, sınır muhafızlarının elinde 37 Afrikalı mülteci katledildi. Saldırı sırasında 150 mülteci ve polis de yaralandı.

Katliam, İspanya’nın koalisyon partileri PSOE ve UP arasındaki zaten çalkantılı ilişkilere daha fazla yük getirirken, Madrid’de devam eden NATO zirvesini ve Ukrayna ve mültecilerin yerinden edilmesi sorununun merkeze alındığı G7 toplantısını gölgede bırakıyor.

Çad, Nijer, Güney Sudan ve Sudan gibi ülkelerden gelen mültecilerin boğulma veya sınır bariyerinden düşme nedeniyle nasıl öldükleri belirsizliğini koruyor. Diğer yandan mezarları kazıp cesetleri teşhis dahi etmeden veya ölüm nedenlerini araştırmaya çalışmadan gömen Fas polisi, STK’lar tarafından olayı örtbas etmekle suçlanıyor.

İspanya’nın iktidar partileri, olaydan “ortak operasyon” olarak söz edilmesine rağmen Fas polisini ve insan tacirlerini suçlamaya çalıştılar. Ancak El Cezire’nin görüntüleri, Faslı sınır muhafızlarının mültecileri kontrol altına almak için sınırı aştığını gösteriyor; sınır polisinin yerde yatan bir kişiyi dövdüğünü, kanaması olanların üzerinde ayakta durduğunu ve taş atma, göz yaşartıcı gaz kullanma gibi diğer eylemleri gösteren videolar. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez o zamandan beri Fas sınır muhafızlarına davranışlarından dolayı teşekkür etti ve Cumartesi günü “sivil muhafızlara ve polise desteğini ifade etmekten asla vazgeçmeyeceğini” iddia etti.

İspanyol hükümetinin katliama tepki olarak eylemleri ve iddiaları, Rus işgalinin ardından Ukrayna’dan gelen mültecilere yönelik politikalarıyla taban tabana zıtlık oluşturuyor; Nisan ayı başlarında Sanchez, işgalin başladığı Şubat ayının sonundan bu yana 110.000 Ukraynalı mültecinin İspanya’ya geldiğini ve birçoğunun geçici koruma aldığını iddia etti. İnsan hakları gruplarına göre Melilla sınırında öldürülen Afrikalı mülteciler, aynı zamanda sığınmacı statüsüne de hak kazanmışlardı, ancak İspanya’ya girmeye çalışırken vahşete ve şiddete maruz kaldılar, Ukraynalı mülteciler gibi yerleştirilmediler.

NATO 28-30 Haziran’da Madrid’de yıllık zirvesine başlarken, Ukrayna işgalini tartışıyor ve İsveç ve Finlandiya’yı saflarına ekleyerek Rusya’yı daha da kuşatırken, sığınmacılara yönelik iki çelişkili politikanın nasıl uygulanmaya devam edebileceğini görmek zor. İspanyol hükümeti tarafından geçen Cuma öldürülenlerin siyah Afrikalı mülteciler olduğu ve İspanya’ya kabul edilenlerin beyaz Avrupalı mülteciler olduğu çarpıcı gerçeği fark edene kadar…

Melilla’da yaklaşık 100 mülteci kaldı ve birçoğu şehirden atıldı. Bu, son birkaç yılda ister Fas’ta ister başka bir yerde olsun, İspanya’ya erişmeye çalışan on binlerce Afrikalı mültecinin öldüğü biliniyor.

İspanya’nın güneyden gelen göç tehdidini tartışmayı ve mümkün olan her yerde sınır devriyelerini hızlandırmayı önerdiği NATO zirvesiyle aynı zamana denk gelen saldırının zamanlaması konusunda da şüpheler arttı. Pek çok insan hakları grubu (ve Podemos’un kendisi, sempati gösterip göstermediklerini sorgulamak zor olmasa da) 26 Haziran’daki vahşi olaylar hakkında bağımsız bir soruşturma çağrısında bulundu; ancak Başbakan Sanchez’in yorumları ve İspanyol ve Faslı sınır polislerinin eylemleri, öldürülenlerin adaleti göremeyecekleri izlenimi veriyor.

İspanya Komünist Partisi (PCE) yaptığı açıklamada şöyle diyordu:

“İspanya Komünist Partisi, Fas polisinin ve bu güçlerden sorumlu VI. Muhammed’in eylemlerini şiddetle kınıyor; Yaşananların tüm uç noktalarına açıklık getiren uluslararası bir soruşturma açılmasını talep ediyor ve bu felaketin ve bu katliamın sorumlularının adalet önüne çıkarılmasını talep ediyor.”

“Melilla’daki tüyler ürpertici katliam unutulamaz.”

** Başlık Özgür Gelecek’e aittir

** Eddie Dewing, YCL’nin Kuzey Doğu şubesinin bir üyesidir.

Eddie Dewing*

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu