EkolojiGüncel

Çevre örgütleri: Asbestli gemi Sao Paulo İzmir’e gelmek üzere

Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP), Foça Çevre Platformu (FOÇEP), Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir Yaşam Alanları (İYA) ve Polen Ekoloji Aliağa'da sökümü için izin verilen asbestli gemi Nae Sao Paulo ile ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

İzmir’deki çevre örgütleri, bünyesinde yüzlerce ton asbest barındırdığı öne sürülen Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo savaş gemisiyle ilgili açıklama yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından SÖK Denizcilik firmasına söküm izni verilen geminin 5 Ağustos’ta Brezilya’dan yola çıkacağı belirtilen açıklamada, şöyle dendi:

“Çevre örgütleri, sendikalar, odalar ve gemi sökümü faaliyetinin tüm mağdurları olarak uzun süredir gelmemesi için mücadele yürüttüğümüz Brezilya Bandıralı Sao Paulo nükleer uçak gemisi, nam-ı diğer yüzen tehlikeli atık devinin en geç 5 Ağustos’ta yola çıkacağını, hatta gemiyi çekecek römorkörlerin Rio Limanı’na vardığını, geminin ihracatına karşı beraber örgütlendiğimiz uluslararası çevre örgütlerinden öğrenmiş bulunuyoruz. Bu gelişme karşısında tekrar etmek isteriz ki tüm bu hazırlıklar nafiledir. Brezilya açısından ihracat, Türkiye açısından ithalat tehlikeli atıkların uluslararası ticaretini düzenleyen Basel Sözleşmesi, İzmir Protokolü, iki ülkenin ve geminin transit geçeceği ülkelerin ulusal çevre mevzuatına aykırıdır. Anayasa’dan kaynaklı yaşam ve çevre hakkımızı kullanarak, içindeki tehlikeli maddelere ve işlemlerine dair envai şaibe olan bu geminin ülkemizde sökülmesinin karşısındayız.”

“Ne Sao Paulo gemisini ne de bu şekilde sökülen dünyanın ıskartaya çıkarılmış, gözden çıkarılmış tehlikeli atık dolu yüzlerce gemisini, ne de Aliağa’yı bir avuç şirketin karı için art arda yaptığı ağır kirletici sanayi yatırımlarını bu haliyle kabul etmiyoruz. Buradan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bir kez daha sesleniyoruz. Halka rağmen, konuyla ilgili ciddi uyarılarda bulunan bilim insanlarına rağmen verdiğiniz şartlı izini derhal iptal edin. Bu izinler geminin sökülmesi halinde zehirlere doğrudan maruz kalacak bizler için de yok hükmündedir. Bu gemi buraya gelemez. Gelmemesi için de tüm meşru mücadele yöntemleriyle karşısında duyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Buna izin vermeyeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu