DünyaGüncel

DÜNYA | ATİK Gençlik ve Tatil Kampı Sürüyor

ATİK’in geleneksel olarak, 1985 yılından itibaren her yıl örgütlediği Gençlik ve Tatil Kampı Katalonya’nın Costa Brava sahillerinde 17 Temmuz tarihinde başladı.

Sistemin zaten her şekilde zorlaştırdığı hayatlar, neredeyse üç yıla yakın zamandır tüm dünyanın yaşadığı korona pandemisinin gölgesinde çok daha fazla zorlaştırılarak nefes alamaz hale getirildi yaşamı. Aşı tartışmaları, maske, mesafe ve bir dizi önlemler uzunca zamandır günlük yaşamın önemli bir parçası haline geldi.

Tüm bu zorlukların gölgesinde pandemi bahanesiyle görülmemiş bir şekilde yükselen enflasyon, çocuklara kadar toplumun talan edilen psikolojisi, kitleleri çok ciddi yordu ve strese soktu. Tekrar enerji toplama, yeniden mücadele alanlarında aktif yer alabilmek ve kolektif üç haftalık zaman geçirmek için tatil kampları önemli bir yerde durmaktadır ATİK kitlesi için.

Yaz kampları, 1985 yılından itibaren sistemin tüketime ve bireyci yaşam tarzına yönelik tatil anlayışına alternatif, kolektif ve üretken bir yaşam tarzını esas almış, sürekli yenilenerek ve gelişerek bugüne gelmiştir. Dolayısıyla kamplar kolektif yaşam tarzının pratikte uygulanır, yaşanabilir olmasını ve kolektivizmin dostlukları, insanca yaşamı, insana dair tüm güzellikleri nasıl geliştirdiğini göstermesi bakımından da çok değerli bir gelenek yaratmıştır.

Kamplarda kültürel eğlenceler, atölye çalışmaları, sportif etkinlikler, geziler yanında kadınlara, gençlere ve çocuklara özgün programlar da sunulmaktadır.

Bu yıl 33.sü yapılan kampa; Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Hollanda ve Avusturya’dan yoğun katılımın olması, pandemi sürecinden sonra kitlelerin politik çalışmalara duyduğu ihtiyacı da göstermektedir. Başlamasından sonra yoğun politik tartışmalar, kültürel etkinlikler, gençlik ve kadınların öznel çalışmaları, çocukların ortak yaşamı öğrenme çabaları örnek bir yaşam sunmaktadır. Politik ortak günübirlik ortak tartışmaların yanısıra güncel gelişmelere ilişkin de seminer ve paneller düzenlenmektedir.

Özellikle Rusya’nın Ukrayna işgali ile birlikte emperyalist bloklar arasındaki çatışmaların da yoğunlaşması kampın en önemli gündemini oluşturmaktadır. Konuya ilişkin 23 Temmuz tarihinde akşam saatlerinde ATİK Konseyi tarafından bir panel düzenlendi. Kamp sakinlerinin yoğun katıldığı tartışma gece geç saatlere kadar sürdü.

Örnek bir çalışma

Gençlik ve tatil kampının en önemli özelliklerinden birisi de kampa katılanlarla bütün çalışmaların ortak örgütlenmesidir. Kampın kuruluşu, kamp anı ve toparlanmasının tümü ortak örgütlenmektedir. Çeşitli konularda kurulan ortak komitelerle yürütülen çalışma bu yıl 10 komite üzerinden kolektif örgütlenmektedir.

Kampın ortak örgütlenmesi, katılan kitleler içerisinde ortak çalışma bilincini geliştirme, karşılıklı dayanışmayı büyütme ve birbirinden öğrenme konusunda oldukça önemli bir kültür yaratmaktadır. Ayrıca kamp boyunca tüm kararlar kitlelerle tartışılarak, onların sürece dahil edilmesiyle alınmaktadır. Kısacası, karar ve yetki kitlelere verilmekte ve onlar bu sürece dahil edilmektedir. Bu da kitlelerle kitle çalışması açısından değerli bir çalışmayı ortaya çıkarmaktadır.

Kültürel çalışma olarak kamplar

Kamplar kültürel uğraşı olan kültür emekçileri açısından da önemli bir çalışma alanıdır. Çeşitli enstrümanlar çalan, müzik çalışması olan, halk oyunlarından tiyatroya, şiire kadar birçok alanda kültürel becerisi olanlar kamp sürecinde sundukları dinletilerle kitlelerle buluşmanın da yeniden olanaklarını yakalamaktadırlar. Özellikle günün belirli saatinden sonra, kamp alanı bu konuda adeta bir kültür atölyesine dönmektedir. Her köşede bir enstrüman sesi, ya da bir türkü ve şiir dinlemek her an mümkün.

 Gençlik ve kadınların açısından kamplar

Gençlik ve Tatil Kampı, ATİK çatısı altında örgütlenen Yeni Kadın ve Yeni Demokratik Gençlik çalışması açısından da önemli bir olanak sunmaktadır. Yeni Kadın, kampa katılan tüm kadınlarla üç hafta boyunca özgün atölye çalışmaları yürütmektedirler. Kadın mücadelesi üzerine eğitim çalışması, kültürel çalışmalar ve tüm kamp sakinleriyle kadınlar konusunda ortak tartışmalar sürdürme açısından da oldukça önemli bir zenginlik yaratmaktadır.

Yeni Demokratik Gençlik örgütlülüğü katılan gençlerle çok özgün bir çalışma yürütülmektedir. Kampa katılan tüm gençlerle günlük çalışmalar örgütlemeyle birlikte, düzenli eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Eğitim çalışmaları paralel olarak Fransızca ve Almanca yapılarak, gençlerin konuları daha iyi onlamaları sağlanmaktadır. Bu yıl gençlik olarak, kamp sakinleriyle ortak olarak kuşak çatışması üzerine ortak tartışmalar yürütülmektedir. Çünkü bu konu Avrupa’daki Türkiyeli gençlik açısından oldukça önemlidir.

ATİK Gençlik ve Tatil Kampı Nazım Hikmet’in şiirinde vurguladığı gibi; “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçe” bir yaşamı yaratmanın minyatür bir halidir. Her alanda gelen, çeşitli kültürlerden ve toplumlar içerisinde yaşamını sürdüren kitlelerin üç hafta boyunca ortak yaşamı paylaşma açısından çok önemli bir yaşam biçimidir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu