EmekGüncel

Efe Rakı’da işçiler, sendikada örgütlendiği için işten atılan 24 işçi için eylem yaptı

İzmir Menderes’te faaliyet gösteren 150 işçinin çalıştığı Distile (Efe Rakı) fabrikasında 24 işçi Tek Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılması üzerine işçiler fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

İzmir Menderes’te faaliyet gösteren Efe Rakı fabrikasında örgütlenen Tek Gıda-İş Sendikası Mart ayında yetki için yeterli üye sayısına ulaşmış ancak Efe rakı patronları sendikalı 24 işçiyi işten çıkartarak, diğer yandan da yeni işçi alımı yapmaya devam etmişti.

Bugün işçilerin geri alınması için fabrika önünde eylem yapıldı. Eyleme Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi, Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanları, yöneticileri, örgütlenme uzmanları ve atılan işçiler katıldı. Eylemde basın açıklamasını okuyan Tek Gıda-İş 7 No’lu Şube Başkanı Ömer Atabay “Efe Rakı yönetimi sendikamız tarafından yapılan tüm uyarılara kulak asmayarak baskıcı politikasına devam etmiştir. Yöneticileri işletme içerisinde kimlerin üye olup olmadığını sorgular hale gelmiş, işletmede görevli olan mühendis Muzaffer Ayaydın kaliteli bir üretimi planlamak yerine işçilerle kapalı kapılar ardında birer ikişer görüşmeler yapıp konumunu kullanarak sendikadan istifa etmeleri için baskı yapmıştır. Ayrıca görev tanımları ile alakası olmayan taleplerde bulunmaları sendikalı işçilerin yalnızlaştırılması, sürekli eleştirilmesi ve suçlanması gibi yollar izlenmiş olup üyelerimizin iş şevkinin kırılmaya çalışmasına şahit olduk. En son temsilci arkadaşlarımıza farklı bir görevlendirme yapacaklarını söylemişlerdir. Bu görevi kabul etmemesi halinde 25. Maddeden fesih yapacağını söylemişlerdir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu