DünyaGüncel

Ekvador’da Ulusal Grev Sürüyor, Hükümet Görüşme İstiyor

13 Haziran'dan bu yana, yüz binlerce Ekvadorlu, Başkan Guillermo Lasso hükümetine ve onun gerileyen ekonomi politikalarına karşı süresiz ulusal grevde.

Başta Yerli halklar olmak üzere eylemdeki Ekvadorlu işçi ve emekçilerin 10 talebine hükümet şiddetli saldırılarla karşılık veriyor. 13-19 Haziran arasında 2 kişi öldürüldü, 79 kişi gözaltına alındı, 55 kişi yaralandı.

18 Haziran Cumartesi günü, protestoların en güçlü olduğu Pichincha, Cotopaxi ve Imbabura eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi, anayasal haklar askıya alındı, sokaklar askerlerle kuşatıldı.

19 Haziran Pazar günü, ulusal polis başkent Quito’daki Benjamin Carrion Kültür Merkezi’ni askeri üs olarak kullanmak üzere işgal etti.

20 Haziran Pazartesi günü, OHAL 6 şehre yayıldı. Yine de yüzbinlerce insan sokaklardan çekilmedi. Ekvador Yerli Milliyetler Konfederasyonu (CONAIE), talepleri kabul edilene kadar grevin devam edeceğini yineledi.

22 Haziran Çarşamba günü 10 bin Ekvadorlu yeniden başkent Quito’nun kuzeyinde ve merkezinde ana caddelerine doğru harekete geçti. CONAİE, önceki gece KİCHWA topluluğu üyesi bir gencin kafasına gelen gaz fişeğiyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Ve hükümete diyalog için bir daha çağrı yaptı, “baskı ve kriminalize etme eylemlerinin derhal durdurulması; olağanüstü halin kaldırılması ve mevcut Ulusal Grev çerçevesinde yeni kararnamelerin empoze edilmemesi; insani koruma bölgeleri; tüm gündemin masaya yatırılması ve hükümet için ‘mümkün olmayan’ noktalar değil” dedi.

Ulusal grevin 11. günü olan 23 Haziran günü, Hükümet Bakanı Francisco Jimenez, CONAEI’i toplantı yapmak için hükümet adına Kültür Evi tesislerine davet etti. Hükümet, bunun karşılığında Yerli halklardan ülke genelinde yolların kapatılmasına son vermelerini ve eylemleri barışçıl bir şekilde yürütmelerini istedi. Ancak güvenlik güçlerinin şiddetli saldırısı altında olan halklar bunu reddetti. CONAIE Başkanı Leonidas İza, Meclis’in başlangıcında, Yerli halkların taleplerinin henüz karşılanmadığı konusunda uyararak, “Ölüleri ve yaralıları diğer oportünistler gelip yönetmeye devam etsin diye gelmedik.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu