DünyaGüncel

El-Kaide lideri Zewahiri ABD tarafından öldürüldü

Usama Bin Ladin’in ABD tarafından öldürülmesinden sonra 2011’de El-Kaide’nin başına geçen Ayman El Zewahiri’nin öldürüldüğü iddia edildi

ABD Başkanı Biden, dün (1 Ağustos) akşamı yaptığı açıklamada Mısır kökenli Ayman El Zewahiri’nin cumartesiyi pazara bağlayan gece Kabil’de düzenlenen dron saldırısında öldürüldüğünü bildirdi. Dron saldırısının kendi talimatıyla gerçekleştiğini belirten Joe Biden, “Adalet yerini buldu ve bu terörist yönetici artık yok” dedi.

Ayman El Zewahiri, ABD’nin dünyada en fazla aradığı kişilerden biriydi.  Başına 25 milyon dolar ödül konulmuştu. Zewahiri, ABD tarafından 3 bini aşkın kişinin öldüğü 11 Eylül saldırılarının beyinlerinden biri olarak değerlendiriliyordu.

ABD’li yetkililer Zewahiri’nin Kabil’de bulunmasının, Taliban ile 2020’de Doha’da yapılan anlaşmaların da “açık ihlali” olduğunu belirtiyor. ABD ile Taliban arasındaki anlaşma, El Kaide’nin Afganistan topraklarında barındırılmamasını da içeriyordu. Bu anlaşmadan sonra Taliban, Ağustos 2021’de iktidarı ele geçirmişti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu