Güncel

EŞİK: Yasa teklifi şiddeti önleyemez

EŞİK, kadına yönelik şiddete ilişkin Meclis'te kabul edilen torba kanuna ilişkin yaptığı yazılı açıklamada yasa teklifinin şiddetin önlenmesine etkisi olmayacağını vurguladı.

AKP’li milletvekillerince hazırlanan TCK’de değişiklikler yapılarak kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) konuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak sorunun ortadan kaldırılmasında etkili ve kararlı bir çözüm iradesinin görülmediğini kaydetti.

EŞİK tarafından yazılı yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı kadın örgütlerine hakaretler etmişken; kadın hakları savunucuları 25 Kasım, 8 Mart ve İstanbul Sözleşmesi eylemleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınırken; kadınların nafaka başta olmak üzere Medeni Yasa’daki hakları tehdit altında iken Meclis’e sunulan yasa teklifinin kadına karşı şiddetin önlenmesine bir etkisi olamayacak. Yıllardır olduğu gibi bu yasa teklifi de kadın örgütleri ve barolar ile birlikte hazırlanmadı, kadına karşı şiddet konusunda uygulamadaki sorunları bizzat yaşayan bu örgütlerin görüşü bile sorulmadı.

Bir hukuk devletinde yasalar, gazete haberlerine bakarak, bu haberlerdeki kravat indirimi gibi başlıklara cevap olarak yapılmaz. İlgili sivil toplum örgütlerinin, akademinin ve yasa uygulayıcılarının uygulama konusundaki bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak hazırlanır. Yasalara uygun davranmayanlar uymayacakları ve uygulamayacakları yeni yasalar yapmaktan vazgeçmeli. İktidar bir şey yapmak istiyorsa, imzanın çekilmesi kararı üzerinden bir yılın geçtiği İstanbul Sözleşmesi’ni hayata geçirerek ilk adımı atabilir. Kadınlara karşı şiddeti ortadan kaldırmak için bütüncül bir kadın politikasına ihtiyaç var.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu