DünyaGüncel

Filistinli tutsak Raed Rayan 113. gününde açlık grevine ara verdi

Filistinli tutsak Raed Rayan, serbest bırakılmak için yaptığı açlık grevini 113. gününde askıya aldı

İsrail’in “idari gözaltı” altında hiçbir suçlama veya yargılama olmaksızın tutuklu bulunan Filistinli tutsak Raed Rayan, özgürlüğünü kazanmak için 113 günlük mücadelesini yetkili makamların yaptığı anlaşma sonucu askıya aldı. Raed Rayan’ın, aleyhindeki idari gözaltı kararının nihai olarak yenilenmesinden sonra Kasım 2022’de serbest bırakılacağı öğrenildi.

İşgal altındaki Kudüs’ün kuzeybatısındaki Beit Duqqu’dan 27 yaşındaki tutsak Raid Rayan, idari tutukluluğunun en son yenilendiği Nisan 2022’den bu yana açlık grevindeydi. Rayan 3 Kasım 2021’den bu yana suçlamasız ve yargısız olarak idari gözetim altında tutuluyor. Son tutukluluk döneminden sadece aylar önce, Nisan 2021’de herhangi bir suçlama veya yargılanmadan serbest bırakılmıştı. Açlık grevi süresince kendisine yönelik ağır tehditlerle karşı karşıya kalan Rayan yaşamları risk altında olmasına rağmen sivil hastanelere erişimi büyük ölçüde engellendi ve Ramle hapishane kliniğinde tutuldu.

Geçtiğimiz hafta, İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de dahil olmak üzere farklı örgütlerden onlarca Filistinli mahkum, bu mücadelenin yalnızca bireyin değil, aynı zamanda tüm tutsakların ortak mücadelesi olduğunu vurgulayarak Rayan ile dayanışma içindeydi.

İsrail devleti aylarca, haftalarca süren mücadeleyle varılan anlaşmaları baltalamak için çeşitli bahaneler kullanmakta ve açlık grevcileriyle yaptıkları serbest bırakma anlaşmalarını defalarca ve sistematik olarak ihlal etmekte. Bu nedenle tutsak yakınları bunun bir daha yaşanmaması için Raed Rayan serbest bırakılıncaya kadar duyarlılığın devam etmesi gerektiğini ifade ettiler.

Bir diğer Filistinli mahkum Khalil Awawdeh ise 150. gününde grevine devam ediyor ve şu anda ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya. Muhja el-Kuds Vakfı dün 27 Temmuz’da Assaf Harofeh hastanesine nakledildiğini ve tedavi veya takviye almayı reddetmesi üzerine Ramle hapishane kliniğine geri getirildiği belirtti. Kendisini muayene eden doktorlar Awawdeh’in her an ölüm riski altında olduğunu raporladılar.

40 yaşındaki Awawdeh, 111. gününde yaptığı anlaşmayla açlık grevini askıya almış, birkaç gün sonra serbest bırakılması gerekirken gözaltı kararı yenilenmiş ve 2 Temmuz’da açlık grevine devam etmeye başlamıştı. Bu süreç boyunca Awawdeh’in ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi sık sık engelleniyor.

İdari gözaltı denilen işlem Filistin’de İngiliz sömürge mandası tarafından kullanılmış ve daha sonra Siyonist rejim tarafından benimsenmiştir; şimdi rutin olarak Filistinlileri, özellikle de hareketin liderlerini, aktivistleri ve kasabalarında, kamplarında ve köylerindeki nüfuzlu kişileri hedef almak için kullanılıyor.

Şu anda 4.700 Filistinli siyasi tutsaktan yaklaşık 682’si, “idari gözetim” altında herhangi bir suçlama olmaksızın veya yargılanmadan hapsedilmiş durumda.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu