GüncelMakaleler

Başkan Gonzalo | “Gonzalo Yoldaş Ölümsüzleşti!”

Başkan Gonzalo'nun tedavisinin engellenerek katledilmesine ilişkin Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist Merkez Komitesi tarafından bir açıklama yayımlandı.

“Gonzalo Yoldaş Ölümsüzleşti!” başlıklı açıklamada, Peru Komünist Partisi’nin 86 yaşındaki başkanı Dr. Abimael Guzman’ın (Yoldaş Gonzalo), 11 Eylül 2021’de Peru’da iktidardaki faşist rejim tarafından Calao Deniz Üssü’ndeki yüksek güvenlikli hapishanede sabahın erken saatlerinde katledildiği, Gonzalo’nun, 12 Eylül 1992’de tutuklanmasından bu yana tecrit altında tutulduğu, 24 Eylül 1992’deki ünlü konuşmasının ardından ömür boyu hapse mahkum edildiği ve o zamandan beri 29 yıl boyunca dış dünyayla hiçbir temas kurmadan mezar gibi bir hapishanede kaldığına dikkat çekildi.

“Marksizm-Leninizm-Maoizm’i savunan ilk Marksist-Leninist- Maoistlerden biriydi.”

https://www.tkpml.com‘da yer alan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Dr. Abimael Guzman tüm yetişkin hayatını emperyalizme ve gericiliğe direnen proletaryanın hizmetinde geçirdi. 1960’ların ortalarında Peru’da Kruşçev modern revizyonizmine karşı mücadeleye öncülük etti. 1928’de yoldaş José Carlos Mariátegui öncülüğünde kurulan Peru Komünist Partisi’nin öğretilerinden hareketle Peru Komünist Partisi’ni yeniden kurmayı amaçladı.

Peru Komünist Partisi’nin yeniden kurulmasına öncülük etti ve “revizyonizm ve oportünizme karşı mücadelenin emperyalizme ve gericiliğe karşı mücadeleden ayrılmaz olduğu” görüşünü savundu.

Partinin temsilcisi olarak, yoldaş Mao Tse-tung liderliğinde Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) deneyimlerinden öğrenerek Çin’e birkaç kez gitti. 1967’nin başlarında, Şanghay’daki Ocak Fırtınası sırasında Çin’e gitti ve Büyük Proleter Kültür Devrimi (BPKD) ve Mao Tse-tung’un öğretilerinden büyük ölçüde ilham aldı.

Peru’ya dönüşünde Marksizm-Leninizm-Mao Tse-tung Düşüncesini savundu ve modern revizyonizmde derinleşen, Marksizm-Leninizm’in ilkelerine ihanet eden, emperyalizm ve gericilerle işbirliği yapan revizyonizmden ve “Peru Komünist Partisi”nden kopuşu tam olarak gerçekleştirmeye karar verdi.

Nihai devrimci kopuş ve meydan okuma, 17 Mayıs 1980’de Peru’daki Yeni Demokratik Devrimi ilerletme stratejisi olarak Peru kukla devletine karşı gerçek bir halk savaşının başlatılmasını ve ilerletilmesini amaçlayan silahlı mücadelenin başlatılmasıyla ortaya çıktı.

Yoldaş Gonzalo, Mao yoldaşın proleter bilime olan katkısının Marksizmin yeni bir üst aşaması olarak değerlendirilmesini gündeme getiren ve Marksizm-Leninizm-Maoizm’i savunan ilk Marksist-Leninist- Maoistlerden biriydi.”

Açıklama şu sözlerle sona eriyor:

“Bugün yoldaş Gonzalo’nun yasını tutarken ve Peru Komünist Partisi’ne (CPP) ve Peru’nun işçi ve emekçi kitlelerine yürekten üzüntülerimizi iletirken, yoldaş Gonzalo’nun mücadelelerimizde yaşamaya devam edeceğini ilan ediyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu