Güncel

Hewler’deki tutsak gazeteci ve aktivistlerin açlık grevi sürüyor

Irak Kürdistanı’nda cezasının üçte ikisini tamamlayarak tahliye hakkı doğan çok sayıda tutsağın şartlı tahliyesi durdurulması üzerine başladığı açlık grevi sürüyor

Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi yetkililerinin, hapis cezasının üçte ikisini tamamlayarak tahliye hakkı doğan çok sayıda Kürt gazeteci ve aktivistin şartlı tahliyesini durdurması üzerine 24 Temmuz’dan bu yana tutsakların başladığı açlık grevi sürüyor. “Ulusal güvenliği tehlikeye atmakla” suçlanan 52 Kürt gazeteci ve aktivist, şu anda Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin (KBY) Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından yönetilen Hewler’deki Yetişkin Reformu Hapishanesi’nde tutuluyor. Hapishane yetkililerinin avukatların müvekkilleriyle görüşme hakkını da engellediği bildirildi.

The New Arab’a mektup gönderen tutuklular, “Kürdistan bölgesinde ifade özgürlüğünü, sivil özgürlükleri savunduğumuz, Türk işgal ve bombardımanlarına karşı durduğumuz için düşünce mahkumlarıyız. Kürdistan bölgesi genel savcılığı Irak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 331. maddesine göre şartlı salıverilme hakkımızı engellediği için açlık grevine başladık. Cezamızın üçte ikisini yattıktan sonra doğan şartlı tahliye hakkımızın engellenmesi için partizan bir müdahale ile karşı karşıyayız” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu