DünyaGüncel

Irak’ta yüksek tansiyon sürüyor, düşürmek için yapılan çağrılar iş görmüyor

Irak’ta parlamento oturumları askıya alındı, Cumhurbaşkanı Kazımi, Birleşmiş Milletler, Arap Birliği ve Fetih Koalisyonu’nun çağrıları şimdilik yanıtsız kaldı

Irak’ta Bağdat merkezli Sadr Hareketi taraftarlarının başlattığı protesto gösterileri devam ederken, Çerçeve Koordinasyonu da taraftarlarına sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Sadr hareketi destekçilerinin Çerçeve Koordinasyonu’nun başbakan adayı olarak Muhammed Şiya Sudani’yi aday göstermesine karşı düzenlediği protesto gösterileri devam ediyor. Bağdat’ta sokaklara çıkan Sadr hareketi destekçileri gün içerisinde Irak Parlamentosunu bastı, Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin liderlerinden olan Nuri el-Maliki ve Ammar el-Hakim’in Yeşil Bölge’de bulunan evlerine yürümek istedi.

Gün içerisinde Sadr taraftarları Komar Köprüsü’nü geçerek Bağdat’taki Yeşil Bölge kapısına ulaştı. Beton blokları deviren protestocular Yeşil Bölge içerisinde ilerleyerek parlamento binasına girdi.

Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi Irak’ta yaşanan ve önüne geçilemeyen protesto gösterileri sebebiyle parlamento oturumlarının askıya alındığını açıkladı.

Kazımi: Herkes sağduyulu davranmalı

Irak Cumhurbaşkanı Mustafa Kazımi, Irakta yaşanan gelişmelere ilişkin bir mesaj yayınlayarak sağduyu çağrısında bulundu.

Protesto gösterilerine ilişkin açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanı Mustafa Kazımi, Irak halkına ve siyasi güçlerine hitaben yayınladığı mesajda sağduyu çağrısında bulundu.

Irak Başbakanlık Ofisi’nin resmi Twitter hesabından yayınlanan Mustafa Kazımi’nin mesajında, “Siyasi bloklar Irak ve Iraklılar için oturup müzakere etmeli, ihanet ve dışlayıcı dilden kaçınmalı. Diyalog kurmak bir damla kanın akmasından daha değerlidir” dedi.

Mustafa Kazımi mesajın devamında şunları söyledi: “Herkes sakin, sabırlı ve mantıklı olmalı, çatışmaya girmemeli. Vatandaşları güvenlik güçleriyle çatışmamaya ve devlet kurumlarına saygı davranmaya davet ediyorum. Bu fitneyi hızlandıranları el birliğiyle durdurmalı ve fitne ateşinin herkesi yakacağını iyi bilmeliyiz. Yaşanan durum çok zor ve büyük pişmanlıklara sebebiyet verebilir. Bunun için birleşmemiz gerekiyor.”

BM: Irak’ta yükselen tansiyondan kaygılıyız

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) da, süren protestolara ilişkin bir mesaj yayınladı.

UNAMI’nin mesajında, “Yükselen tansiyon nedeniyle kaygılıyız. Şiddetin önüne geçilebilmesi için mantığın ve aklın sesine ihtiyaç var. Bütün Iraklıların yararı için tüm tarafların gerilimi azaltması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Arap Birliği: Bu “fitne” bir önce son bulmalı

Arap Birliğinden yapılan açıklamada, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın Irak’taki olaylara ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

İşlerin kontrolden çıkmasının Irak’taki hiçbir tarafın çıkarına olmayacağını kaydeden Ebu Gayt, ülkedeki siyasi güçlere “fitnenin” bir an önce son bulması için çalışma ve tansiyonu düşürme çağrısında bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreterlik Sözcüsü Cemal Rüştü de “Genel Sekreter Ebu Gayt Irak’taki mevcut krizin gidişatını yakından takip ediyor ve tüm tarafların Irak’ın üstün çıkarlarını her türlü kişisel veya partizan çıkarların üstünde tutması çağrısında bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Fetih Koalisyonu Lideri Hadi Amiri’den Şiilere çağrı

Fetih Koalisyonu Lideri Hadi Amiri, Çerçeve Koordinasyonu ve Sadr Hareketine Bağdat’ta yaşanan protestolara ilişkin diyalog çağrısında bulunarak, barışçıl yöntemlere başvurmaları gerektiğini belirtti.

Hadi Amiri mesajında Şii partilerine şu çağrılarda bulundu: “Hepinize barışçıl yöntemlerle diyalog kurma çağrısında bulunuyorum. Şimdiye kadar yaşanan her şey demokrasi çerçevesinde gelişti. Ancak sabırlı halkımız yaşananları korkuyla izliyor. Yaşananlara fitne karıştırılabilir, kan dökülebilir. Bu da Irak düşmanlarının isteğidir.

Birbirini anlama temelinde sorunun çözümü için barışçıl yöntemlere başvurulmalıdır. Irak iradesiz bir süreçten geçiyor. Hepimiz Irak’ı daha fazla korumalı ve sorunları çözmek için uğraşmalıyız.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu