EkolojiGüncel

İstanbul ve İzmir’de ekolojik kıyıma karşı eylem: Kürdün ağacı ağaç değil mi?

Başta Şırnak ve Dersim olmak üzere son süreçte yaşanan ekolojik kıyıma karşı İstanbul ve İzmir'de eylemler düzenlendi

İstanbul: HDK, HDP, TÖP, SMF, EHP, EMEP, TİP ve Halkevleri Şırnak’ta yaşanan ağaç katliamına karşı “Ağaçların çığlığı ol” sloganıyla İstanbul/Kadıköy’de eylem yaptı. Eyleme, HDP Milletvekilleri Dilşat Cambaz, Musa Piroğlu, İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’nün yanı sıra siyasi parti temsilcileri, ekoloji aktivistleri, dernek ve çok sayıda kişi de katıldı. “Şırnak’ta doğa talan ediliyor” pankartı ile “Dersim ve Şırnak’ta nefes damarlarımız kesiliyor, ses ol”, Kürdün ağacı ağaç değil mi?”, “Doğa bizi mücadeleye çağırıyor”, “Talana karşı birleşerek talanı durduracağız” dövizleri taşındı.  Açıklama da sık sık, “Ormanlar nehirler sermaye değildir”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “AKP savaş halklar barış istiyor” sloganları atıldı.

Eylemde konuşma yapan HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Koray Türkay, “Şırnak’ta, Akdeniz’de, Ege’de Karadeniz’de gerçekleştirilecek ağaç ve orman katliamına karşı sürekli bir eylemliliğin ilanıdır. Böylesi fervazsızca bir kırıma karşı mücadeleyi büyüteceğiz… Cesaretinizi kuşanın Kürdistan’ın, Batı’nın kardeşliği ile demokratik Türkiye için mücadele edelim. Faşist iktidarın yok olmasına çok az kaldı. Onun yerine kuracağımız yaşam ekolojik, demokratik ve kadın özgürlükçü bir yaşam halkın birlikte mücadele etmesinden geçiyor” dedi.

HDP İl Eşbaşkanı Ferhat Encü, çatışma ve savaş politikalarından kaynaklı sistematik bir şekil coğrafyanın saldırı altında olduğunu hatırlattı. Encü, “Her yerde bir doğa katliamı vardır. Ama o bölgede sistematik bir yönelim vardır. Bilinçli planlı bir şekilde o bölge talana açılmıştır. Biz bu katliama karşı ses yükseltiyoruz. Ve bu ses duyulacak. Bu talan politikasından vazgeçilecektir” ifadelerini kullandı.

Seçil Sinanoğlu’nun okuduğu ortak basın metninde ise ekolojik talanın bölge kentlerinde katmerlenerek sürdüğüne dikkat çekildi. Ortak basın metnini ise EMEP’ten Seçil Sinanoğlu okudu. Sinanoğlu, Türkiye’nin dört bir tarafında devam eden ekolojik talanın bölge kentlerinde katmerlenerek sürdüğüne dikkat çekti ve iki yılı aşkın bir süredir Besta, Cudi ve Gabar bölgelerinde “güvenlik” gerekçesiyle askerlerin gözetiminde korucular tarafından ağaç kıyımı yapıldığını söyledi.

İzmir: Dersim ve Şırnak’ta yaşanan ağaç kesimlerine tepki gösteren İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi.

“Ranta karşı doğanı savun” pankartının açıldığı eylemde basın metnini okuyan Hüseyin Ozan, 2012 ve 2020 yılları arası devlet izni ile orman sayılan 340 bin hektar alanda 50 bin madene izin verildiğini söyledi. Bunların yanı sıra izinsiz kesimler nedeni ile 20 bin hektar orman ekosisteminin tarım ve yerleşim yerine dönüştürüldüğünü kaydeden Ozan, ağaç kesimimin yapıldığı alanın maden ruhsatı verilen maden sahaları olduğunu dile getirdi.

Şırnak’ta yaşanan ağaç kesimlerine de değinen Ozan, “Şırnak’ın Cudi, Gabar Dağları ve Besta bölgelerinde on binlerce meşe ağacı korucular tarafından kesilerek büyük bir ormanlık alan yok edilmiştir. Edinilen bilgilere göre halen devam eden ağaç kıyımında Şırnak merkeze bağlı Mila Keri, Kaniya Qeymeqam, Rusor suyunun kıyıları ve Pişta Reşa bölgelerinde on binlerce ağacın kesildiği ve onlarca tıra yüklenerek götürüldüğü görülmüştür. Kesilen ağaçlar farklı kentlere götürülerek satıldığı ve rant elde edildiği bildirilmektedir. Şırnak’ta çok geniş bir alanın çırılçıplak kaldığı ve ağaçların kütük şeklinde yerlere serildiği ifade edilmektedir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu