Güncel

Kadıköy’deki “Geçinemiyoruz” eylemine polis saldırısında 50’den fazla gözaltı

Ekonomik krize karşı Avcılar, Bakırköy, Beylikdüzü ilçelerinde düzenlenen eylemler yasaklandı.Kadıköy'de ise Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan eyleme polis saldırısı sonucu 50'de fazla kişi işkence ile gözaltına alındı. 

İstanbul ‘Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” şiarıyla yapmak istediği  Kadıköy’deki eylemi ise herhangi bir yasak kararı olmaksızın polis saldırısına maruz kaldı, 50’den fazla kişi gözaltına alındı.

Artan döviz kurlarına karşı, “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” çağrısıyla Kadıköy’de bulunan Boğa Heykeli’nde basın açıklaması düzenlemek isteyen kitle toplanamadan polis saldırı yaşandı. Polis, Kadıköy’de hemen her sokağın tutarak ablukaya aldı.

Ara sokaklara dağılan içlerinde YDG ve BMG’nin içinde devrimci, demokrat ve yurtsever kitle “Hükümet istifa”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “AKP mezara halk iktidara” vb. sloganlar atarak uzun süre ara sokaklarda eylemini sürdürdü. Ara sokaklarda kitleye saldırmaya devam eden polis, toplamda 50’yi aşkınkişiyi gözaltına aldı. Kitle bir süre daha ara sokaklarda eylemini devam ettirdikten sonra eylemi sonlandırdı.

Diğer taraftan İstanbul Avcılar, Bakırköy ve Beylikdüzü’nde eylem yapmak isteyen kitleye polis saldırısı sonucu onlarca kişi gözaltına alındı.

Avcılar’da Emek ve Demokrasi Güçleri’nin “Geçinemiyoruz, artık yeter, hükümet istifa” şiarıyla Marmara Caddesi Deprem Anıtı önünde yapılacak eylemini polis engelleme çalıştı ancak halk “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganıyla yürüyüş yaptı.

Kitleyi ablukaya alan polis, kaymakamlık kararıyla eylemlerin yasaklandığını eyleme izin vermeyeceğini iddia etti. Ancak kitle yürüyüşün ardından kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, tek adam iktidarının halkı sefalete, geleceksizliğe, yoksulluğa, sömürüye ve baskıya mahkum etmek için elinden gelen her saldırıyı gerçekleştirdiğine dikkat çekildi ve birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Bakırköy’de Zuhuratbaba top sahasında çok sayıda kişi bir araya geldi. “Artık yeter geçinemiyoruz, yönetemiyorsunuz; istifa edin” çağrısıyla yapılmak istenen açıklama Kaymakamlık kararıyla yasaklandı. Polis açıklama yapmanın anayasal hak olduğunu ifade eden kitleye eylemin kaymakamlık kararıyla yasaklandığını bildirdi, açıklama yapmaları halinde de gözaltı tehdidinde bulundu. Polis anonsunun ardından tencere tava ile yasak kararını protesto eden halka polis saldırdı bir kişi gözaltına alındı.

Beylikdüzü Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Beylikdüzü Metrobüs Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen çok sayıda kişinin önü polis tarafından kesildi. Açıklama yapmak istediğini kaydeden halk, “Geçinemiyoruz diyeceğiz. Bu suçsa bu suçu işleyeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

Polis amiri, “Yazılı emre ne gerek var, 2911’e göre sözlü talimatta geçerli. Yazılı talimatta elimizde mevcut. 7 gün süreyle eylem ve etkinlikler yasak” diyerek yasak kararını kitleye göstermedi. Bu sefer kitle bulundukları alanda basın açıklaması yapmak istedi. Eyleme saldıran polis on kişiyi gözaltına aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu