GüncelKadın

Kadınlar Kadıköy’den seslendi: Danıştay Kararını Tanımıyoruz

Danıştay kararına karşı Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi bizim mücadelemizle yazıldı, onaylandı. Vazgeçmeye niyetimiz yok. İstanbul Sözleşmesi biziz” dedi.

İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptal davasında verdiği karara karşı “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Kararı geri çekin!” demek için Kadıköy Eminönü İskelesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Eylemde, “Danıştay kararını tanımıyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartı açılırken “Dem Dema Azadiya jinan ê”, “Yasalar sokakta yazılır”, “Danıştay kararını tanımıyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”,  “Bu kararı alan Danıştay üyeleri suçludur”, “Devlet coronodan daha öldürücü” ve dev kartonlarla harf harf “İstanbul Sözleşmesi biziz”  yazıldı.

Açıklama öncesi, katledilen kadınların isimleri tek tek okunarak “burada” denildi. Kadınlar sık sık “Tesadüf değil erkek şiddetti”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” , “Kadınları değil erkek şiddetini engelle”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Hayır kabul etmiyoruz” ve “İnadına isyan inadına özgürlük” sloganları attı.

Daha sonra kadınların hazırladığı ortak basın metni okundu. Kampanya Grubu üyesi Rüya Kurtuluş tarafından okunan metinde şu ifadelere yer verildi: Sadece kadınlar açısından değil, toplumun her kesimi açısından adaleti arayacağı hukuki mekanizmalar halk üzerinde birer baskı aracına dönüşmüş vaziyette. Düşünün ki bütün gün AKP’lilere sosyal medya üzerinden hakaret edildiğini farz edip sadece bu dosyalara bakan ağır ceza mahkemeleri var. Şaşırmadık ama olağanlaştırmıyoruz da. Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilinmesini onaylayan kararı, Meclis’in yasama yetkisini Cumhurbaşkanı’nın keyfi kararnamelerle gasp edebileceğini hukuki içtihat haline getirebilecek niteliktedir.

İstanbul Sözleşmesi’nin temel insan hakları metni niteliğinde olduğunu hatırlatan Rüya, verilen kararın Anayasa’ya aykırı olduğunun altını çizdi. Verilen kararın kabul edilemeyeceğini vurgulayan Rüya, “Bu karar siz ne derseniz deyin, ülkede ne yaşanıyorsa yaşansın biz Danıştay’ı tek adama bağladık kararıdır. Kabul etmiyoruz. Tam iki yıl önce yine yaz aylarında bir grup tarikat ve cemaatin talebiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmaları başladı. İki yıl önce yine burada Pınar Gültekin’in öldürülmesinin üzerine ‘bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi’ni uygula’ pankartıyla eylemdeydik. Maalesef geçtiğimiz günlerde yine bu meydanda Pınar Gültekin’i yakarak üstüne beton döken, katil Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla indirilmesini protesto etmek için eylemleydik birçoğumuz. Geçen iki yılda sonuç ortada” dedi.

Türkiye’nin, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentinde yaptığı katliama da dikkat çeken Rüya, “Karşımızda adeta halka karşı açılmış bir savaşı yönetenler var. Bu savaşı yönetenler bugün kadınları ve LGBTİ+’ları haklarını gasp ederek öldürürken, sınır ötesine bomba yağdırarak sivillerin canını almaktadır. Elbette ki bu saldırılar karşısında bugüne kadar susmadık, geri adım atmadık bundan sonra da susmayacağız, direneceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararı da Danıştay kararı da hukuksuzdur,  yok hükmündedir”  ifadelerini kullandı.

Eyleme YDK’nın da aralarında çok sayıda kadın örgütünün yanısıra HDP milletvekili Züleyha Gülüm de katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu