GüncelKültür&Sanat

Kürtçe sinema dergisi “Sînemaya Serbixwe”nin 5. sayısı yayınlandı

Kürtçe sinema dergisi “Sînemaya Serbixwe”nin 5. sayısı PDF formatında yayınlandı

Kürtçe sinema dergisi “Sînemaya Serbixwe”nın (Bağımsız Sinema) 5. sayısı dijital/PDF olarak yayınlandı. Sînemaya Serbixwe, internet sitesi olarak da özelde Kürt sineması üzerine, genelde de dünya ve Türkiye sineması üzerine güncel haber ve gelişmeleri okurlarına aktaran dijital bir mecra. Sînemaya Serbixwe, 7 aylık bir aranın ardından 5. sayısı ile e-dergi formatında okuyucularıyla buluştu.

Derginin yeni sayısında da Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinde sinema ve sanat üzerine yazılan yazı, makale, haber, söyleşiler ile sinema içerikleri yer alıyor.

“Sînemaya Serbixwe” dergisinin editör yazısı:

Değerli okuyucular ve sinema severler, “Sînemaya Serbixwe” dergisi yeni sayısı ile karşınızda. Derginin 5. sayısında da yine dopdolu bir içerik yer alıyor.

Herr Mannelig, Dîlek Durgun, Mela Mihyedîn, Remezan Haydaroglû, Rûmet Med, Welat Ramînazad; yazıları, makale ve söyleşileri ile Sînemaya Serbixwe’nın yeni sayısına zenginlik kattılar. Ayrıca bu sayıda diğer sayılarda olduğu gibi; sinema haberleri, portre ve içerikler de yer alıyor.

Büyük şair Furuğ Ferruhzad der ki; “Sinema benim için bir ifade tarzıdır. Hayatım boyunca şiirler yazdım ve okudum, ve şiir, sadece bir ifade aracıdır. Sinemayı seviyorum ve diğer bütün alanlarda da çalışabilirim.. Eğer şiir olmasa tiyatroda oynarım, eğer tiyatro olmasa film yaparım. Bunu devam ettirmek de sözlerimin devamına bağlı. Elbette eğer söyleyecek sözüm varsa…”

Yedinci Sanat “SİNEMA”; bir ifade tarzıdır ve genç, aydın ve büyülü bir renktir ki hayatın doğasının akışının ve zamanının en berrak aynası olur.. Rengarenk ve ölümsüz bir çiçek gibi; zamansız açar ve sınırsız yeşerir…

Sağlıcakla kalın

Hep birlikte yeni sayılara..

Derginin 5’incü sayısına ulaşmak için; https://sinemayaserbixwe.com/hejmara-pencemin-a-kovara-sinemaya-serbixwe-derket/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu