EmekGüncel

Neo Trend işçileri: “Tazminat haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz”

Ödenmeyen tazminat hakları için direnen Neo Trend işçileri, tazminatlarından sorumlu olan İngiliz tekstil tekeli Next Teksti'le ilgili İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylemdeydi

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde, ödenmeyen tazminat hakları için direnen Neo Trend işçileri, tazminatlarından sorumlu olan İngiliz tekstil tekeli Next Tekstil’le ilgili İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.

Eyleme Neo Trend işçileri ile birlikte Nakliyat- İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika yöneticileri ve Uzel Makine işçileri de katıldı.

“Tazminat haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz. Direne direne kazanacağız” yazılı pankartın açıldığı eylemde işçiler adına sözü Mehmet Bilal Doğan aldı.

Mücadeleye devam

Bilal, Kazım Akbulut’un işçilerin haklarını istifa ettiği gerekçesiyle vermezken kendisinin varlık içinde yaşamını sürdürmeye devam ettiğini belirtti. Bilal her alanda seslerini duyurmaya çalıştıklarını ancak duymazlıktan gelindiklerini dile getirdi tüm bunlara karşı mücadeleden haklarını alana kadar vazgeçmeyeceklerini, her alanda her yerde mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Bilal’in konuşmasının ardından Nakliyat- İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu söz aldı.

“İngiltere Başkonsolosluğundan da sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunmalarını istiyoruz”

Küçükosmanoğlu, Neo Trend Tekstil Fabrikası’nın hileli bir şekilde kapatıldığını, işverenin 104 işçinin çoluğunun çocuğunun geleceğini gasp etmeye çalıştığını dile getirdi. Küçükosmanoğlu, işveren Kâzım Akbulut’un iş yaptığı bütün kişi ve firmaların da işçilerin alacaklarından sorumlu olduğunu belirtti.

Küçükosmanoğlu, Next’in tekstil tekeli olduğunu söyledi. Küçükosmanoğlu, “Bizler Neo Trend Tekstil İşçilerinin mücadelesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Demokrasi havarisi kesilen, Uluslararası Sözleşmelere uygun davrandığını açıklayan İngiltere’nin buradaki işçi düşmanlığı ile ilgili tutumunu hep birlikte göreceğiz. İngiltere Başkonsolosluğundan da sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunmalarını istiyoruz” dedi.

Küçükosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Neo Trend Tekstil işçileri, dayanışmada bulunan Uzel Makine direnişçileri adına Suat Bektaş bir konuşma yaparak tüm işçi sınıfının hak arama mücadelesinin ortak olduğunu vurguladı.

Eylemden sonra Neo Trend Tekstil İşçilerinin yaşamış olduğu sorunlarla ilgili Nakliyat- İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve direnişçi işçi Mehmet Bilal Doğan tarafından Konsolosluğa bir dilekçe verildi. Dilekçeyi Konsolosluk ‘tan ekonomiden sorumlu bir yetkili aldı. Gerekli görüşmeleri yapacağını ifade etti.

Eylem sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu