EmekGüncel

PTT işçileri sefalet dayatmasına ve mobinge karşı iş durdurdu, eylemler devam edecek

PTT işçileri, düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeye imza atmaya mecbur bırakıldıkları ve mobing uygulandığı gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı.

PTT işçileri, düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeye imza atmaya mecbur bırakıldıkları ve mobing uygulandığı gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı. Başta İstanbul, Bursa, Kocaeli, Elazığ, Tunceli, Batman ve Çanakkale olmak üzere birçok ilde iş bırakan işçiler, sözleşme kendi talepleri doğrultusunda yapılana kadar eylemlerini sürdüreceğini açıkladı.

PTT A.Ş. bünyesinde toplama ve dağıtım şirketinde çalışan, birçok özel firmaya bağlı 14 bin taşeron işçisi yeni sözleşme döneminde PTT ve taşeron firmaların gönderdiği sözleşmenin haklarının geriye götürüldüğünü belirtti. Enflasyon karşısında geçinemeyecek duruma gelen işçiler, düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeyi imzalamayı reddederek iş durdurma eylemine başladı.

PTT taşeron işçilerinin örgütlü oldukları PTT-Sen ise yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Biz koca bir çınar olduğunu söyleyen PTT kurumunda her seçim öncesi kadro vaadi verilen, geçim bu denli zorlaşmış, asgari ücrete dahi ara zam yapıldığı bir dönemde ücret hakları düşürülmüş taşeron işçileriz. Talebimiz çok açıktır, eski sözleşmelerimizin yeniden düzenlenip önümüze koyulmasını 14 bin taşeron işçi için istiyoruz. Talebimiz gerçekleşene kadar dağıtım merkezlerimizde bekliyoruz.

Çocuklarımızın, bizlerin geleceği için kurumun tüm yükünü sırtlanmış biz taşeron işçilerin bu talebinin dikkate alınacağını umuyoruz. Bize destek olun, her gün evinize misafir olan taşeron işçiler hakkını alsın.”

PTT-Sen, bu akşam saat 21.21’de sosyal medyada hashtag eylemi yapacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu