GüncelLGBTİ+

Rojava: Berxwedana LGBTÎ Sinoran Radike!

Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Rojava'da TC'nin işgaline ve çete saldırılarına karşı cephede yerlerini alan LGBTİ+ savaşçılar bir film etkinliği düzenledi.

Tekoşîna Anarşîst ve KKB’den LGBTİ+ savaşçıların düzenlediği etkinliğe TİKKO ve TA’ten erkek savaşçıların yanısıra Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Tugayı’ndan kadın savaşçılar da katıldı. Etkinlik geçtiğimiz ay ölümsüzleşen MLKP savaşçısı İsyan Tolhildana Pirsusê şahsında katledilen tüm LGBTİ+lar için düzenlenen saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından Kürtçe olarak yapılan açıklamada heteroseksizme karşı mücadelenin devrim mücadelesinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

Bugün bazı devrimci örgütler içerisinde de hakim olan bizlerin hasta ya da ahlaksız olduğumuz fikirleri yanlıştır. Bizlerin yalnızca homofobi ve transfobinin kurbanları olduğumuz fikri eksiktir. Bizler heteroseksizm, ataerki ve iktidar karşısında mücadele yürüten, isyan eden, direnenleriz. Bu anlamıyla kurban ya da hasta değil devrim mücadelesinin bir parçasıyız. Heteroseksizmin bütün yüzlerine karşı yürüttüğümüz bu mücadelenin zaferinin garantisi ise şehitlerimiz olan Willem Arondeus, Helin Qereçox, Avaşin Tekoşin Güneş ve İsyan Tolhildana Pirsusê yoldaşlarımızdır. LGBTİ+ların direnişi sınırları parçalıyor. Yaşasın Onur Mücadelemiz! Yaşasın Halk Savaşı!” şeklinde devam eden konuşmanın ardından film gösterimine geçildi.

Suriye ve Rojava’dan Türkiye’ye göçetmek zorunda kalan LGBTİ+ mültecilerin yaşamına odaklanan Mr. Gay Syria isimli belgeselin gösterimin ardından ise bir tartışma gerçekleştirildi. Tartışmada Ortadoğulu birçok LGBTİ+’ya yalnızca mültecilik ya da maskelerle yaşamın dayatıldığına dikkat çekildi.

Ermeni kadın savaşçılar kendi deneyimlerini paylaşarak LGBTİ+ların Rojava’da LGBTİ+ların her zaman var olduğunu ama toplumda büyük bir değişim için eğitimlerin artırılmasının önemine vurgu yaptılar. Tartışma boyunca kadın ve LGBTİ+ mücadelesinin ortak noktalarının çokluğuna ve devrimci dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu