Güncel

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler bir çok yerde anıldı

Sivas Katliamı’nın 29. yılında Türkiye'nin her yerinde katliam lanetlendi, katliamda yaşamını yitirenler anıldı.

Pir Sultan Abdal anma etkinliğine katılmak üzere Sivas’a gelen aydın ve sanatçıların Madımak Oteli’nde yakılarak, katledilmesinin üzerinden 29 yıl geçti. Ülkenin çeşitli yerlerinde katledilenler için anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

İzmir

Alevi örgütleri ve dernekleri ile Partizan’ın da içinde olduğu İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri Sivas anması düzenledi. Gençlik örgütleri ise “Surç için adalet, Sivas için adalet” yazılı pankartla yaptıkları yürüyüşle eyleme katıldı.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada kitle, “Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganları attı.

İlk açıklamayı yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, “Madımak katliamı, toplumun ayrışması, kutuplaştırılması ve kendi içinde çatışma ortamları oluşturulması için bilinçli seçilmiş bir Alevi Katliamıdır. Bu katliamda öncesinde ve sonrasında yaşanan diğer katliamlar gibi tarihin utanç sayfalarında yerini almıştır ve asla unutulmayacaktır” dedi.

Dersim

Dersim’de de Emek ve Demokrasi Platformu Seyit Rıza Meydanı’nda, fotoğraf sergisi açtı ardından da basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKAD) Dersim Şube Başkanı Ali Ekber Kaya, “Madımak Oteli tartışmasız müze olmalıdır” dedi.

Dersim Belediyesi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler anısına müzik dinletisi düzenledi. Ardından Mameki Parkı’nda gerçekleştirilen konserde Mercan Erzincan ve Erdal Erzincan sahne aldı.

Kocaeli-Gebze

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, Madımak Katliamının 29’uncu yılında Kent Meydanından seslendi: “Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız.”

Eskişehir

2 Temmuz Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 aydın ve sanatçı, Eskişehir’de gerçekleştirilen yürüyüş ile anıldı. 3 belediye, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği ile siyasi partiler, meslek odaları ve sendikalar tarafından düzenlenen yürüyüşe çok sayıda Eskişehirli katıldı.

Ankara

Sivas Madımak Katliamının 29. yıldönümünde, hayatını kaybeden 33 aydın Ankara’da anıldı.

Anma için Anıt Park’a yapılan yürüyüşte, “Sivas’ı unutma, unutturma” sloganları atıldı. Hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşün ardından miting yapıldı. Anıtpark’ta düzenlenen mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Esat Ünsal, “Madımak otelinde ateşte semaha duran camlarımız asırlardır süren insanlık davasının şehitleridir. İktidar saldırının katillerini belediyelerde çalıştırmış, avukatlar milletvekili olmuştur. Ancak Sivas’ın ışığı sönmeyecek” dedi.

Elağız

Elazığ Hozat Garajında Elazığ Emek ve demokrasi güçlerinin düzenlemiş olduğu Madımak Katliamı anması yapıldı.

Emek ve Demokrasi güçleri adına açıklamayı yapan KESK dönem sözcüsü Kenan Korkmaz, “Tam 29 yıl geçti, yüreğimiz kanamaya, yanmaya devam ediyor” dedi.

Antep

Antep’te Madımak Katliamı’nın yıl dönümünde anma gerçekleştirildi. Tilkiler, Çepnileri, Balyanlılar, Kizirliler ve Pir Sultan Abdal Derneğinin çağrısıyla Yeşilsu Parkı’nda bir araya gelinen anmada deyişler okundu, semah dönüldü. Ardından basın açıklaması yapıldı. Etkinliğe birçok siyasi parti ve sendika da katıldı.

Denizli

Denizli’de Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Denizli Şubesi çağrısı ile Candoğan Parkında Sivas anması yapıldı. Anma etkinliğine siyasi parti ve sendikaların yanı sıra Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da katıldı. Etkinlik basın açıklamasının ardından şiir, türkü dinletisi ve semah gösterisi ile son buldu.Sivas katliamı yıl dönümünde yapılan açıklamayı vakfın Şube Başkanı Erkan Aras okudu. Eşit haklar mücadelesi ve adalet için alanlarda olduklarını belirten Aras, “Adalet için, barış için, bir arada kardeşçe yaşamak için buradayız. Demokrasinin tüm kurallarının ve kurumlarının işletilmesini talep etmek için buradayız” dedi. Açıklama sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu