EmekGüncel

Smart Solar’da işçiler patrona geri adım attırdı

Sendikayı tanımayacağını ve atılan işçileri almayacağını söyleyen patron işçilerin direnişi sonucunda atılan işçi geri aldı ve ‘sendikayı tanıdı’

Smart Solar’da önceki geceden bu yana süren direniş sonlandırıldı. İşten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını sağlayan işçiler sürece kendileri karar verecek.

Smart Solar’da patronun sendikaya tanımaz tavrına ve ileri bir işçinin işten atılmasına üretimi durdurarak cevap vermişti. Yaklaşık 23 saat süren direniş, uzun tartışmaların sonucu işçilerin ortak kararıyla sonlandırıldı. Fabrikadan çıkarken “Ölmek var dönmek yok toplu sözleşme”, “Sadaka değil toplu sözleşme” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atan işçiler, sendikal haklarını kazanmak için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Fabrika içinde görüşme yapmalarına izin verilmeyen sendikacılar, herkesin önünde işçilerle bir toplantı gerçekleştirdi. Burada işçilere Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu seslendi.

“Hem Smart Solar hem de sendikamız olarak işçi iradesinin merkezinde olduğu karar almak zorundayız” diyen Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, “İşten atılan işçi arkadaşımızın işe geri dönmesi şartıyla başladığımız bir mücadele veriyoruz burada. Tabi ki toplu sözleşme ve sendika hakkımıza da saygı duyulup, bir an önce toplu sözleşme düzeninin kurulması da en az atılan arkadaşımızın işe alınması kadar da önemliydi. Hala da önemini devam ettiriyor.

Biz Birleşik Metal-İş Sendikası olarak bu tür kararların nasıl bir ortamda, ne şekilde alınması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Fabrikanın koşulları ve işverenin inadı bizi bunu yapmaya mecbur bıraktı. Smart Solar işçilerinin iradesini Birleşik Metal-İş Sendikası sahiplenecek” dedi. Polisin işçileri fabrikadan çıkarmak istediğini vurgulayan Çiftçi, “Çok açık bir durum var, bu fabrika özel bir mülktür. Geçmişte olduğu gibi bu fabrikadan bizi mutlaka çıkarmak isteyeceklerdir. Ama bu kararı siz vereceksiniz biz sahipleneceğiz, hep beraber sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Çiftçi’nin ardından konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, böyle bir ortamda toplantı yapılamayacağını belirterek şunları söyledi:

“Gerçekçi bir şekilde burada ortaya konan bu tavra saygı gösterilmesi gerekiyor ama her şeyi belirlenen bir zaman dilimi içerisinde bir kararla sınırlı olmadığının bilinmesini de istiyorum. Dün geceden beri bir mesaj veriyoruz. Bu sendikaya, bu anayasaya saygı gösterin diyoruz.

‘Ben davalık oldum o sendikayla, görüşmem’ diyor. Senin davalık olman, bu işçilerin yıllarca toplu sözleşme yapma hakkını engellememesi gerekir. Bu sendika bu fabrikadaki bu enerjiyle burada toplu sözleşme yapacak. Şube başkanının, genel başkanın tavrının ne olduğunu anlıyorsunuz. Bu doğrultuda da hiçbir arkadaşımız en ufak bir zarar görmeyecek, gelirse bundan kat kat daha fazla karşılık görür. Eğer olması gereken yerden öteye taşırsanız başka sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Sizden talebimiz şudur, sağlıklı bir değerlendirme içerisinde olun.”

Konuşmaların ardından işçiler kendi aralarında ortak bir karara varmak için tekrardan fabrika içine girdi. İşçiler fabrika içerisinde iken Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi kapı önünde, “Arkadaşlarla yarın şubede toplanıp kararı vereceğiz, şimdi arkadaşlar giyinip evlerine gidecekler. Burada vardiya pazar gecesi başlıyor, o güne kadar izinli olacaklar. Biz değerlendirmemizi yapacağız, kararımızı işverene ileteceğiz” açıklamasını yaptı. Yaklaşık 2 saat sonra işçiler uzun tartışmaların ardından fabrikada ayrılmak için kapıya yine sloganlarla geldiler. Buradan servislere binen işçiler evlerine gitti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu