EmekGüncel

Sütaş’tan 4 işçi işten çıkarıldı

İşçi ve sendika düşmanı Sütaş, Tek-Gıda-İş'e üye dört işçiyi işten çıkardı. 2 Ağustos'ta basın açıklaması yapacaklarını duyuran sendika ve işçiler dayanışma çağrısı yaptı.

Aksaray, Karacabey, İzmir ve Bingöl’de 4 fabrikası bulunan Sütaş’ta örgütlenme faaliyeti yürüten Tek-Gıda-İş Sendikası’na üye işçiler işten çıkarıldı. Sendika İstanbul’da yapacakları basın açıklamasına çağrıda bulundu.

Sütaş’ta Tek-Gıda-İş Sendikası’nın örgütlenme faaliyeti 2012 yılından bu yana sürüyor. Sendika düşmanı Sütaş, ağır çalışma koşullarına karşı örgütlenen sendikaya üye işçileri, 2014 yılında yetki almaya az bir zaman kala işten çıkarmış, işçiler direnişe geçmişti. Yönetim, direnişe çeşitli fiili saldırılarda bulundu, içerdeki işçilere mobbing uygulayarak, sendikadan istifa karşılığında para teklif ederek sendikal faaliyeti kırmaya çalıştı.

2014 ve 2017 yıllarında üye sayıları ne zaman artsa tehditlere başlayan Sütaş bu kez onlarca işçiyi işten çıkardı. Aksaray’da 23, Karacabey’de 13, İzmir’de 17 sendikalı işçi hukuksuzca işten atıldı.

Dört büyük fabrikası olan, süt ve süt ürünleri pazarında Türkiye’nin birinci ismi olan Sütaş, işçi ve sendika düşmanlığında da ilk sıralarda. İşçilerin anayasal hakkı olan sendikaya üye olma hakkına saygı duymuyor, işçileri tehditlerle, baskılarla sendikadan istifa etmeye zorluyor. İşçiler 2014 ve 2017’de açtıkları davalarda Sütaş’ı sendikal tazminat ödemeye mahkum etmişti. İşçiler, Sütaş’ın işçi düşmanı sicilini defalarca ortaya çıkardılar. Sütaş işçisi tekrar hakkı olanı alacak ve sendikayı fabrikaya sokacaktır.

Sütaş’ın yaptığı işçi kıyımına ve sendika düşmanlığına karşı Tek-Gıda-İş Sendikası 2 Ağustos Salı günü Saat 13.00’da İstanbul Sütaş Genel Müdürlüğü önünde yapacağı basın açıklamasına çağrıda bulundu.

İşçiler tüm kamuoyunu mücadeleleriyle dayanışmaya, kendilerine destek olmaya çağırıyor

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu