Güncel

Tutsak Ailelerinin “adalet nöbetine” saldırı

Hasta ve infazları yakılan tutsakların serbest bırakılması için tutsak yakınlarının İstanbul’da başlattığı Adalet Nöbeti, 14’üncü haftasında Çağlayan İstanbul Adliyesi önünde yapılmak istenirken polis saldırısına maruz kaldı.

Bu haftaki nöbete, Silivri 3 No’lu F Tipi’nde tutsak Yakup Akman’ın annesi Fince Akman ile Afyon T Tipi’ne sürgün edilerek tek kişilik koğuşta tutulan Xemgin Karakaş’ın annesi Cemile Karakaş katıldı.

Adliye binasını abluka altına alan polis, Kağıthane Kaymakamlığı’nın “yasak” kararını gerekçe göstererek, eylemi engellemek istedi. Duruma tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, her hafta aynı gerekçeyle ailelere işkence yapıldığını söyledi.

Bu esnada polis, Fince ve Cemile anaya saldırdı. Darp edilen anaların ağzı kapatılarak, nefessiz bırakıldı, yerlerde sürüklendi, darp edilerek gözaltına alındı…

Gözaltı aracında da işkenceye uğrayan aileler, “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganı attı. Saldırılar esnasında gazetecilerin çekim yapması da engellendi. Polisin saldırısında 6 kişi gözaltına alındı.

Saldırıya tepki gösteren HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Hasta tutsaklara özgürlük” yeleği giyerek, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Piroğlu’nun yürüyüşüne HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Devrimci Parti ve Barış Anneleri İnsiyatifi de katıldı.

Çağlayan’dan yürümeye başlayanların önü, Şişli’de polis tarafından kesildi, tepki gösteren Milletvekili Musa Piroğlu darp edildi.

Tüm engellemelere rağmen Şişli’de açıklama yapan HDP milletvekilleri Musa Piroğlu ve Dilşat Canbaz Kaya, tutsak yakınlarına yönelik gözaltı saldırıları son bulana ve hasta tutsaklar serbest bırakılana kadar mücadelenin süreceğini söylediler.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların özgürlüğü için ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti, Amed’de de 220. gününde “Bijî Berxwedana Zindana” sloganlarıyla sürdü.

İzmir’de sürdürülen Adalet Nöbeti de, 78’inci gününde adliye önünde devam etti. Nöbetteki ailelere HDP Karşıyaka ve Buca ilçe yöneticileri ile İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyeleri destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu